BRF NUOVA

Instrukcja montażu sufitów panelowych i inteligentnych przegród

Do montażu i obsługi sufitów metalowych należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę.


Obchodzenie się z materiałami cienkościennymi musi odbywać się z należytą ostrożnością. Należy nosić rękawice ochronne, aby uniknąć obrażeń, zabrudzeń i uszkodzeń.


Firma montażowa musi wyznaczyć kierownika budowy odpowiedzialnego za handel, który przeprowadzi i będzie nadzorował montaż zgodnie z zasadami techniki. Firma instalacyjna ma obowiązek i pełną odpowiedzialność za zapewnienie wystarczającego bezpieczeństwa i zgodności systemu, tak aby komponenty nie mogły spaść podczas instalacji i po jej zakończeniu.


Należy przestrzegać zaleceń producenta. Firma instalacyjna musi wykluczyć ryzyko uszkodzenia mienia, aw szczególności zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających w tym pomieszczeniu podczas i po instalacji. Należy uwzględnić warunki konstrukcyjne określone przez projektanta budynku, takie jak ruchy elewacji, dylatacje budynku i szczeliny dylatacyjne.


Wymagania dotyczące części konstrukcyjnych


Można stosować wyłącznie części konstrukcyjne zatwierdzone przez producenta. Podkonstrukcja musi być dopasowana do metalowego systemu stropowego i posiadać wystarczającą stabilność wzdłużną i poprzeczną.


Tolerancja płaskości

W przypadku montażu widocznych podkonstrukcji, materiałów wierzchnich i listew przyściennych dopuszczalne odchylenie od płaskości wynosi +/-2 mm na metr długości, jednak maksymalnie 5 mm na długości 5 metrów, mierzonej poziomo w miejscu montażu wieszak w każdym kierunku. Dopuszczalne ugięcia warstw wierzchnich nie są uwzględnione w tolerancjach płaskości i również muszą być brane pod uwagę.


Kolejność montażu

Aby zapewnić równość podczas instalacji, wsporniki obwodowe należy najpierw przymocować poziomo do sąsiednich elementów zgodnie z żądaną wysokością zawieszenia. Połączenia ścienne nie podlegają obciążeniu. Nie może być używany jako wydanie. W przypadku otwartego połączenia ściennego należy zapewnić równość za pomocą odpowiednich punktów pomiarowych.


Wyrównanie

Równoległe, widoczne podkonstrukcje i szyny nośne muszą być wyrównane względem siebie (jeśli to możliwe za pomocą lasera lub sznurka), tak aby były dokładnie wyrównane z modułami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyrównanie modułów za istniejącymi złączami szyn montażowych. Jeśli pomieszczenie jest dłuższe niż 5,00 m, złącza szyny DIN są wciskane w otwory na końcach szyny DIN i mocowane. Gwarantują one prawidłowy rozstaw szyn montażowych modułu.


Montaż szyn nośnych

Szyny montażowe można mocować bezpośrednio do sufitu podwieszanego za pomocą łączników zatwierdzonych przez nadzór budowlany. W przypadku sufitów podwieszanych szyny nośne mocuje się na żądanej wysokości za pomocą szybkomocujących wieszaków i linek zwieszakowych HDneu lub wieszaków noniuszowych. Przy zagiętej górnej części noniusza pamiętaj o wykorzystaniu otworu obok zakładki. Jeśli nie jest to możliwe, należy zastosować podkładkę o odpowiednim rozmiarze, aby zapobiec późniejszemu zapadnięciu się wieszaka. Pierwsza szyna montażowa jest mocowana w maksymalnej odległości 20 cm od ściany. W przypadku szybkich wieszaków HDneu należy upewnić się, że dostarczone płytki blokujące są zainstalowane. Zapobiega to samoczynnemu wysuwaniu się wieszaków w trakcie i po montażu. Szybkozłącza są zaprojektowane do obciążenia powierzchniowego maks. 15 N/m². Maksymalna odległość między wieszakami wynosi 150 cm w pomieszczeniach na szynie montażowej. Maksymalny rozstaw szyn nośnych wynosi 120 cm w pomieszczeniach. W przypadku wymagań akustycznych lub izolacyjnych odstęp między szynami montażowymi można również zmniejszyć, aby uniknąć cięcia. Ostatnia szyna nośna jest ponownie mocowana w maksymalnej odległości 20 cm od ściany. Zabudowy i osprzęt (np. lampy i głośniki) należy mocować oddzielnie, ponieważ sufit panelowy nie jest przystosowany do dodatkowych obciążeń.


Wolność od skrętu

Zawieszenie szyn montażowych musi prowadzić do bezskrętnego i równego biegu z jednocześnie naprężonym gniazdem zawieszenia.


Wyrównanie podkonstrukcji

Sufity metalowe i ich z reguły duże długości elementów wymagają starannego ułożenia i wyrównania konstrukcji nośnej (szyn nośnych). Dotyczy to w szczególności paneli metalowych, ponieważ usztywnienie poprzeczne (konstrukcja siatki nośnej) nie jest tutaj z reguły stosowane.


Zabudowy, nadbudówki i nadbudówki

Całkowita odpowiedzialność za instalacje, nadbudowy i rozbudowę leży po stronie projektanta budynku, w szczególności za wybór typu/lokalizacji/doboru i zgodności systemu podstawowego. Integracja osprzętu, nadbudów i nadbudów musi być przeprowadzona zgodnie ze szczegółowymi specyfikacjami producenta sufitu oraz producenta osprzętu i nadbudów. Wszelkie prace w tym kontekście są środkami dodatkowymi i muszą być uzgodnione oddzielnie. Na przykład podłączenie komponentów elektrycznych należy ustalać indywidualnie dla każdego przypadku i zgodnie ze specyfikacjami producenta.


Płaskość w obszarze krawędzi

Ze względu na proces produkcyjny, cienkościenne panele metalowe mogą wykazywać odchylenie płaskości podczas układania panelu na listwie obwodowej zarówno w fabryce, jak i na miejscu, co jest nieuniknione ze względu na proces produkcyjny i produkcyjny i jest zgodne z najnowszym stanem techniki . Szczególne wymagania dotyczące płaskości panelu w przypadku wspornika wspornika obwodowego muszą być uwzględnione przez klienta w ofercie.


łączenia paneli

Połączenia płyt metalowych należy wyposażyć w czarne łączniki wzdłużne. Technicznie nieuniknione jest nieznaczne wizualne zaburzenie jednolitości wzoru sufitu w styku płyt


Montaż paneli

Montaż odbywa się poprzez wciśnięcie paneli na szyny montażowe zgodnie z modułem. Zazwyczaj panel jest cięty i pośredniczy o jedną szerokość kątownika ściany krótszej. Oznacza to, że nie mogą wystąpić naprężenia rozszerzające. Moduły ze złączem otwartym można zamknąć profilami wypełniającymi. W razie potrzeby profile wypełniające mogą być również zabarwione inaczej niż panel. Aby uniknąć zabrudzeń i obrażeń podczas montażu, zaleca się noszenie rękawiczek (np. bawełnianych). Jeśli wymagane są cięcia i instalacje, przeprowadza się je przed zamknięciem terenu.


Prostopadłość, rozszerzalność cieplna, dodatkowe obciążenia, obszary specjalne

Zgodnie z planowanym przebiegiem paneli metalowych należy zwrócić uwagę na to, aby panele metalowe były w każdym punkcie absolutnie prostopadłe do szyny montażowej. Przy stosowaniu profili konstrukcyjnych łącznie z warstwami osłonowymi należy uwzględnić rozszerzalność cieplną aluminium. Przy różnicy temperatur 1°C jest to 0,024 mm na metr długości profilu. Profile aluminiowe produkowane są w normalnej temperaturze +18°C. Tolerancje długości normy jakościowej nie uwzględniają odchyleń długości wynikających z rozszerzalności cieplnej. Dodatkowe instalacje i obciążenia należy podwiesić oddzielnie. Wszelkie mocowania do systemu sufitowego należy wcześniej uzgodnić z producentem. W przypadku zastosowań specjalnych, np. w kuchni, na zewnątrz w wilgotnych i czystych pomieszczeniach, a także w pomieszczeniach z ochroną przeciwpożarową, izolacją akustyczną, wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa przed uderzeniem piłką, należy oddzielnie określić konstrukcję nośną i jakość płyt oraz ich montaż.


Higiena

Aby uniknąć ewentualnego powstawania pleśni (zwłaszcza w basenach), należy zapewnić wystarczającą wentylację z tyłu. Odpowiada za to projektant budynku. Należy przestrzegać zaleceń producenta. Należy przestrzegać przepisów transportowych producenta oraz wskazówek dotyczących profesjonalnego układania w stosy i suchego składowania. Należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących pielęgnacji i konserwacji.



W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji !


BRF NUOVA Sp. z o.o.

ul. Jedności Robotniczej 15/13
69-100 Słubice

E-MAIL: biuro@brfnuova.pl
TEL: +48 95 7478637 
TAX NR: PL 598 165 3341